Ana Sayfa Yerel Haberler 27 Nisan 2017 114 Görüntüleme

1. TARIM BAKANLARI KONFERANSI ve TARIM İŞ FORUMU ANTALYA DA BAŞLADI

Mesut Şahin / Antalya
Türkiye- Afrika Tarım Bakanları 1’nci Toplantısı ve Tarım İş Forumu Antalya’da başladı. Serik İlçesi Belek turizm bölgesinde gerçekleştirilen toplantıya  devlet başkanları ve bakanlar katıldı.
Toplantının açılışı Başbakan Binali Yıldırım, Afrika Birliği (AfB) Dönem Başkanı da olan Gine Devlet Başkanı Alphe Conde, Somali Devlet Başkanı Mohamed Abdullahi Mohamed, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Afrika ülkeleri ve Türkiye Tarım sektöründen üst düzey yönetici ve temsilcilerin katılımıyla yapıldı.
Toplantının açılışında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, FETÖ terör örgütünün 160’tan fazla ülkede faaliyet gösterdiğini belirterek 15 Temmuz’u hatırlattı. Yabancı temsilcilere, ülkelerindeki FETÖ yapılanmalarındaki faaliyetlerle ilgili önlem almalarını isteyen Başbakan Yıldırım, “Bu örgütün faaliyetlerine ülkelerinizde gereken tedbiri almakta gecikirseniz, aynı tehditle siz de karşı karşıya kalabilirsiniz” diye uyardı. Aslında gerçeklerle yüzleşmenin zamanının geldiği ve geçtiğini de belirten Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: “Maalesef dünya, gelişmiş dünya, dünya milletleri, insanlık, küresel sorunlara çözüm üretemiyor. Ülkeler arasındaki rekabetler insanlık değerlerini aşındırıyor. İnsanlık değerleri maalesef birer birer yok olup gidiyor. Daha son günlerde kimyasal gazla yok edilen Suriye’deki o bebeklerin resmini şöyle biz gözünüzün önüne getirin. Orası insanlığın öldüğü, bittiği yerdir. Hiçbir şey insan hayatından daha kıymetli değildir. İnsanın olmadığı yerde neyiniz olursa olsun hiçbir şeyin kıymeti yoktur. Dünya da, gelecek de, kardeşlik de, barış da, üretim de, tarım da insan içindir. Meşhur bir Kızılderili deyişi var. ‘Son ağaç kesildiğinde, son nehir kuruduğunda, son balık avladığında işte o zaman paranın önemi yok.’ Çünkü para yenmez, bir işe yaramaz. Onun için ülkeler, kıtalar, milletler olarak bir araya gelmemiz, sorunlarımızı daha samimi konuşmamız lazım. Kuvvetli ülkelerin zayıf ülkelerin eksikliğini gidermesi lazım.”
AFRİKA’YLA BİRLİKTE KALKINMA
Konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti olarak son 10 yılda özellikle Afrika’yla ilişkilerde bu esası belirlediklerini açıklayan Başbakan Yıldırım, “Afrika açılımı bağlamında Afrika’ya önemli ölçüde ziyaretler gerçekleştirdik. Afrika’ya sadece Afrika’nın kaynaklarını keşfedip, onları almak değil, Afrika’yı Afrika’yla birlikte kalkındırmak için projeler ürettik. Türkiye Afrika’da son 10 yıl içinde büyükelçilik sayısını 50’li rakamlara çıkardı, benzer şekilde Afrika ülkelerinin de 33 tane büyükelçilik açması bu ilişkilerin tek taraflı değil, karşılıklı olduğunu gösteriyor. Ulaşım, erişim her şeyin başıdır. Eğer ulaşamazsanız, bizde bir güzel söz vardır, gidemediğin yer senin değildir. Özellikle bakanlık yaptığım dönemlerde başlattığımız açılım, bugün Türkiye’de havacılık sektörünü 6 kat büyüttü. 15 yılda, 33 milyon yıllık iç-dış hat seyahat eden yolcu vardı, 193 milyona yükseldi dedi.
‘BİZ HERŞEYİ DOLAR OLARAK GÖRMÜYORUZ’
İstatistiklere göre Afrika’da çok yüksek potansiyel olduğunu, ancak bu potansiyeli henüz kullanma noktasında çok bakir olunduğuna da dikkat çeken Yıldırım, “Gerek tarım arazilerinin verimli kullanılması, doğal kaynakların hayata geçirilmesi, bütün bunların hepsi birlikte çalışırsak başaracağımız işlerdir. Bugün Türkiye Suriye, Irak’ta bölgede yaşanan istikrarsızlığa, otorite, yönetim boşluğuna rağmen her türlü terör faaliyetiyle kararlı mücadelesini sürdürürken, diğer taraftan evini, yurdunu terk edip, canını kurtarmak isteyen milyonlara evini, kucağını açmış, ekmeğini paylaşmıştır. Bu bizim değerlerimizde olan bir şeydir. Biz her şeyi dolar olarak görmüyoruz. Biz insanlığın her türlü menfaatin üzerinde olduğuna inanan bir toplumuz. Dolaysıyla Afrika ülkeleriyle ilişkilerimizi, bu düzeyde, tek tarafı menfaat değil, karşılıklı kardeşlik, güven, kazan kazan esasına göre inşa ediyoruz” diye konuştu.
AFRİKA’YI EN ÇOK ZİYARET EDEN LİDER ERDOĞAN
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın esasında toplantıya katılmak istediğini, yoğun programı nedeniyle katılamadığını belirterek, Erdoğan’ın selamını da ileten Başbakan Yıldırım, Cumhurbaşkanının 54 Afrika ülkesinden 23’üne 39 ziyaret gerçekleştirerek, dünya liderleri içerisinde Afrika’yı en fazla ziyaret eden cumhurbaşkanı olduğunu da sözlerine ekledi.
Afrika’nın sorunlarına çözümü yine Afrikalıların kendisinin bulacağına dikkati çeken Başbakan Yıldırım, “Afrika’nın yol göstericiye değil, yol arkadaşına ihtiyacı var. Türkiye bu süreçte Afrika’nın yanında yer almaya devam edecek. Ülkemizin de bu uzun yolda Afrika’dan öğreneceği çok şey olduğunu biliyoruz. Dünyaya baktığımızda bir yanda israf almış başını gitmiş, bir yanda yoksulluk. İşte temel hedef ve önceliğimiz bu uçurumu, farkı kapatmaktır. Bütün dünyanın dikkatini bu acı gerçeğe çekmektir. Bunu her platformda Türkiye olarak yapmanın gayreti içerisindeyiz” dedi.
AFRİKA’DA KURAKLIK TEHLİKESİ
Türkiye- Afrika Tarım Bakanları 1’nci Toplantısı ve Tarım İş Forumu’nda konuşan Gine Devlet Başkanı Alphe Conde, Afrika’nın, özellikle doğu Afrika bölgesinin kuraklıkla karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.  “Bu hayvancılığı etkiledi ve ölümlerle sonuçlandı. Çocukların yetersiz beslenmesine sebep oldu. Kırsal bölgelerde daha çok gözlemlenmektedir. İklim değişikliğiyle mücadele için çalışmalar yapılması gerekiyor. Afrika tarımına yönelik öncelik belirlememiz gerekiyor. Su kaynakları çok olmasına rağmen tarım arazilerinin sadece yüzde 6’sı su kaynaklarından faydalanıyor. Açlık kuraklıktan kaynaklanmaktadır. Tahıl üretimi düşük seviyededir. Pirinç üretimi olması gereken rakamın çok altındadır. Tarım teknolojileri konularında etkileşim sağlanması gerekiyor ve bu konuda Türkiye’den faydalanılması gerekiyor” dedi.
‘AFRİKA SİZİN İKİNCİ EVİNİZ
Somali Devlet Başkanı Mohamed Abdullahi Mohamed de “Bugün Afrika’da çok üzücü bir durum var. Halklarımız kötü besleniyor, iklim değişikliğinin kötü etkileri var. Bu zor ve yıkıcı güçlükleri aşmamız gerekiyor. Tıbbi yardım gibi doğrudan müdahalelere neden oluyor ve bu da son derece maliyetli. Afrika’dan en parlak zihinlerimiz kuzey Amerika’ya veya Avrupa’ya gidiyor. Onları da geri getirmeye çalışmalıyız. Verimli, tarıma uygun arazilerimiz var ve Türk kamu ve özel sektörle işbirliğiyle gıda güvenliğini üst noktaya taşıyabilir ve açlığı önleyebiliriz. Gıda güvenliğini öncelik haline getirdik. Somali’nin 8 milyon hektarlık tarım arazisi mevcut ve verimli araziler. 500 milyon insanı bu arazilerle beslemek mümkün. Afrika sizin ikinci evinizdir, Türk yatırımcıları bekliyoruz” dedi.
HER YIL 12 MİLYON HEKTAR ARAZİ TARIM DIŞI KALIYOR
Afrika’nın küresel ekonomideki payının sadece yüzde 3’ken dünya nüfusunun yüzde 15’inin, tarıma elverişli arazilerin yüzde 25’ine sahip olduğunu anlatan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “1.1 milyar nüfusun yarısı tarımsal faaliyette bulunuyor ve Afrika için tarım muazzam gelişme fırsatı sunuyor. Türkiye olarak Afrika’nın bu gayretinde daima güvenilir bir partner olduk ve olmaya devam edeceğiz. Dünya nüfusu hızla artıyor ve 2050’de 9 milyarı aşacağı tahmin ediliyor. Afrika’nın nüfusu 2050’de ikiye katlanacak. En fazla nüfus artışının sahra altı Afrika’da artacağı öngörülüyor. 7 milyarlık dünya nüfusunu beslemek için kullanılan tarım alanı 1.4 milyar hektar ancak her yıl 12 milyon hektar arazi çeşitli nedenlerle tarım dışı kalıyor. Oysa PAO’ya göre, 2050’ye kadar küresel tarım hasılasının yüzde 60 artırılması gerekiyor. Aksi takdirde dünya çok daha büyük siyasi, iktisadi, sosyal ve insani krizlerle karşı karşıya kalacaktır” diye konuştu.
AFRİKA’DAKİ BÜYÜKELÇİLİK SAYISI 50’YE YÜKSELECEK
Türkiye’nin Afrika ile ilişkilerinin 2002’den bu yana her alanda çok yönlü geliştirildiğini anlatan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise “2005’te başlattığımız Afrika açılımı artık ortaklık noktasına geldi. Büyükelçilik sayısı 39 ve 50’ye ulaştırmak istiyoruz. Afrika ülkelerinin Türkiye’deki büyükelçilik sayısı 33 ve yükseltilmesini istiyoruz. THY 52 noktaya uçuyor. Firmalar Afrika yatırımlarını artırıyor. Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Afrika ülkelerini tek tek ziyaret ediyor ve Afrikalı dostlarımızı da burada ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Afrika’dan 4 bin 500 öğrenci Türkiye burslarıyla Türkiye’de eğitim görüyor. Tüm Afrika ülkeleriyle ilişkilerimizi geliştirmek için samimi gayretler içindeyiz” dedi.
27-28 Nisan günlerinde Belek de devam edecek olan foruma katılan yetkililer, konuşmaların ardından Aile fotoğrafı çektirerek toplantıya ara verdi.
Fotoğraflar: Mesut Şahin
antalya.gov.tr

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haber Sitesi | Uzman Tescil