Ana Sayfa Yerel Haberler 22 Nisan 2017 64 Görüntüleme

AMASYA VALİSİ IŞIK TOKAT’TA DÜZENLENEN OKA VE YHKB TOPLANTILARINA KATILDI

Amasya Valisi Salih Işık, Tokat’ın Niksar ilçesinde düzenlenen Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Yönetim Kurulu Toplantısı ile Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği (YHKB) Encümen ve Meclis Toplantılarına katıldı. Tokat Valisi Cevdet Can’ın ev sahipliğinde Niksar Belediyesi Meclis Salonunda yapılan toplantılara OKA Dönem Başkanı Samsun Valisi İbrahim Şahin, Çorum Valisi Necmeddin Kılıç, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Tokat İl Genel Meclisi Başkanı Adem Dizer, Amasya İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çittır, Çorum İl Genel Meclisi Başkanı H. İbrahim Kaya, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve diğer yönetim kurulu üyeleri katıldı.

OKA Yönetim Kurulu Toplantısının açılış konuşmasını yapan OKA Dönem Başkanı Samsun Valisi İbrahim Şahin şunları kaydetti: “Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinden oluşan bölgemizde başta kamu kurumlarımız, yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve diğer sosyal/ekonomik aktörlerin birbirleriyle işbirliğini geliştirmek ve bölgemizin gelişmesini sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütmekte olan Kalkınma Ajansının ‘2017 Nisan Ayı Yönetim Kurulu’ toplantısını gerçekleştirmek ve kurulun gündemindeki konuları görüşmek üzere toplanmış bulunmaktayız. Bilindiği üzere, daha önce tamamlanan Samsun Fuar Kongre Merkezi, Çorum Teknoparkı ve Amasya’da Yeşilırmak Şişirme Bendi Yenilenebilir Enerji ve Turizm Cazibe Alanı Projesi’nden sonra, Tokat’ta 2017 yılında Güdümlü Proje Desteği kapsamında desteklenmesi planlanan ‘Tokat Tarihi Meydan Çarşısı’nın Turizm Cazibe Alanına Dönüştürülmesi’ projesi Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Kent kimliğindeki niteliğine bağlı olarak, proje alanındaki geleneksel ticaretin korunması ve geliştirecek şekilde düzenlenmesi, mevcut kullanım ve dolaşımdan kaynaklanan sorunların çözülmesi, alanın ihtiyaçlarının tarihsel ve geleneksel çevrenin özellikleri gözetilerek çağdaş yaşamın gerektirdiği donatılarla giderilmesi ve planlanması amaçlanmaktadır.

Buna ilaveten 2017 ve 2018 yılı bütçelerinden desteklenmek üzere yeni güdümlü proje fikirleri üzerine çalışılmaktadır. Ayrı ayrı sektörlerde dört önemli proje bölgemizin kalkınması açısından son derece önemli olacaktır. ‘Altın Buzağı Can Sütü’ projesiyle elde edilen süt tozunun, ilk dört saat içerisinde buzağılara yedirilerek Türkiye’de oldukça yüksek olan buzağı ölümlerinin önce bölgemizde, sonra da tüm ülkemizde azaltılması hedeflenmektedir. Ayrıca Çorum Kalesi’nin Turizm Cazibe Merkezine Dönüştürülmesi Projesi, Samsun Medikal Kümelenme Öğrenme Merkezi Güdümlü Proje ile Kızılırmak Deltası Doğal Yaşam Eksenli Kalkınma Güdümlü Projesi gibi önemli projelerin hazırlıkları yapılmaktadır. Bu kapsamda, Kızılırmak Deltası Sulak Alanı ve Kuş Cenneti’nin UNESCO Dünya Miras Listesine girmesi için gerekli hazırlık faaliyetlerinin tamamlanmasını da içeren kapsamlı bir kırsal kalkınma programı hayata geçirilecektir. Ayrıca, Kızılırmak Kuş Cenneti’nin daha fazla tanınmasına ve ekonomiye katkısının artırılmasını sağlamak üzere Kızılırmak Deltası’nda bir Kuş Parkı yapılması üzerinde çalışıyoruz. Bu parkta yüzlerce kuş çeşidinin ziyaret edilmesi, üreme ve yaşam süreçleri hakkında çocuklar ve aileleri için bir öğrenme ve eğlence merkezi olarak çok önemli bir cazibe merkezi olması sağlanacaktır. Yönetim modelini ve fizibilitesini çalışmak üzere OKA Genel Sekreterine talimat verilmiştir. En kısa sürede bu konuda mesafe alınması hedeflenmektedir. Fizibilite çalışmaları kapsamında ayrıca; TR83 Bölgesinde ıtri, tıbbi bitkiler yetiştiriciliğine ilişkin olarak çalışma başlatılmasına ve bu bölgedeki endemik bitkilerin envanter ve haritalarının hazırlattırılması planlanmaktadır. Ayrıca, Çorum Sungurlu ve Alaca ilçelerinde Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile Amasya Taşova ilçesinde ve Tokat Erbaa ilçesinde ise Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kuruluşuna ilişkin fizibilite çalışmaları yaptırılacaktır.

Öte yandan bölgemizin gelişmesine turizm sektörünün de önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. UNESCO Dünya Kültür Mirası daimi listesinde ülkemizden 15 eser bulunuyor. Bunlardan birisi de Çorum’daki Hitit İmparatorluğu Başkenti Hattuşa’dır. Buna ilaveten Samsun Kızılırmak Deltası ve Kuş Cenneti ile Amasya’da bulunan Harşena Kral Mezarları için UNESCO Kültür Mirası başvuruları yapılmış ve iki varlığın da geçici listelere alınması sağlanmıştır. Bundan sonra yapılması gereken iş ve işlemler hızla tamamlanarak anılan bu iki değerimizin daimi listede yer alması ve dünya mirası olarak tescil edilmesi bölgemizin bölgemiz turizminin geliştirilmesine ve korunmasına önemli katkı sağlayacaktır. Turizmden söz açmışken, bölgemizdeki turizm potansiyelini değerlendirecek yurt dışı bağlantıların geliştirilmesi çalışmaları ayrıca ele alınmalıdır. MENA bölgesi diye bilinen Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden turistlerin bölgemize gelmelerinin sağlanması bu kapsamda bir faaliyet alanıdır. Geçen ay Cidde Turizm Fuarı’nda ve geçtiğimiz hafta Riyad’da Turizm ve Seyahat Fuarı’nda açılan ‘OKA Standının’ bölgemizden Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret Sanayi Odası başta olmak üzere turizm acenteleri, hastane ve otel sahiplerinin tanıtımlara katılması sağlanmıştır. Böylece bölgemizin Körfez ülkelerinde ve Ortadoğu pazarlarında daha iyi tanıtılması çabaları sürdürülmektedir. Son olarak, bu toplantı vesilesi ile ev sahibimiz Tokat Valimiz ve Niksar Belediye Başkanımız ile Yönetim Kurulu toplantımıza katılan Sayın Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza, İl Genel Meclisi Başkanlarımıza ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarımıza bir kez daha teşekkür ediyor ve Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantımızın bölgemiz için hayırlı olmasını ve başarılı çalışmalara vesile olmasını diliyoruz” dedi. Toplantı katılımcıların görüş alışverişi ile sona erdi.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Yönetim Kurulu Toplantısının Ardından
YHKB Encümen ve Meclis Toplantıları Gerçekleştirildi

Toplantı öncesinde Birlik Başkanı Vali Salih Işık açılış konuşması yaparak, tüm katılımcılara teşekkür etti. Ardından Nisan Ayı YHKB Encümen Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Şubat ve Mart aylarına ait aylık cetveller tetkik edildi. YHKB 2016 mali yılı kesin hesabının kabul ve tasdiki için Birlik Tüzüğünün 14. Maddenin o bendi gereğince Birlik Meclisine sunulmasına karar verildi.

Encümen Toplantısından sonra ise Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Birliğin 2016 yılı kesin hesabı görüşüldü. Birlik Müdürü Yasemin Çoban, Birliğin CBS Birimi tarafından veri tabanı güncelleme ve saha çalışmaları, ilgili kurum ve kuruluşlarca teklif çağrısına çıkılan programlar çerçevesinde proje hazırlama talebi olan kurum, kuruluş ve kişilere YHKB Merkez Ofisi ve İl Proje Ofislerince verilen teknik destekler, uluslararası teknik ziyaretler, ulusal ve uluslararası fon kaynakları ve mali destek programları ve/veya Birliğin öz kaynaklarından finanse edilecek olan;

Tarım ve Hayvancılıkta Kullanılan Zirai ve Veteriner İlaç Atık Ambalajlarının Toplanması ve Bertarafı,

TR83 Bölgesindeki Tarımsal Üretime Konu Olan Bitki Türlerinin Köy Popülasyonlarının Araştırılması ve Envanter Hazırlanması,

Yeşilırmak’a Deşarj Edilen Evsel Atık Suların Yapay Sulak Alanlarında Arıtılarak Hibrid Kavak Yetiştirilmesi ve Yeşilırmak’ın Kirliliğin Azaltılması,

Yeşilırmak Havzasında 4 ilde uygulaması gerçekleştirilecek olan Yöresel Gıda Ormanları bölgesel projeleri hakkında detaylı bir sunum yaptı.

Toplantıların bitiminde ise Tokat Valisi Cevdet Can, Vali Salih Işık ve toplantılara katılan misafirlerine Niksar’ın tarihi mekânlarından Melikgazi İlk Türk-İslam Mezar Taşları Müzesi, Melik Ahmet Gazi Türbesi, Arasta Çarşısı, Roma Arsenali ve Talazan Köprüsünü gezdirdi.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haber Sitesi | Uzman Tescil