Ana Sayfa Sağlık 12 Nisan 2017 160 Görüntüleme

Sağlıklı Beslenmede Kantinlerin Sorumluluğu

Bir ülkenin sosyal ve ekonomik istikametten beklenen muasırlık düzeyine erişebilmesi ancak bedensel ve zihni istikametten kuvvetli, sıhhatli ve becerili fertlerin varlığına bağlıdır. Ülkemiz nüfusunun çoğunluğunu oluşturan çocuklarımızın gelecekte sıhhatli ve üretken fertler olması başta yeterli ve balanslı beslenmeleri ile olasıdır.

Okul çocuklarının özel bir grup olarak kabul edilmesinin nedenleri

  1. Okul çağındaki çocuklar daimi bir büyüme ve gelişme süreci içindedirler. Bu dönemde alınacak savunucu tedbirler tüm hayatları süresince tesirli olabilecek faydalar sağlayacaktır.
  2. Okul; çocukların hanelerinden sonra toplu halde yaşamaya başladıkları ilk yerdir. Çocuk bu müddet içinde öğrenme yoluyla kendini; yarışmalı ve mücadeleli bir ortamda hayata hazırlamaktadırlar.
  3. Çocukların grup halinde bir arada bulunmaları kazaların, bulaşıcı hastalıkların artması ve hızla dağılması tehlikesini arttırır.
  4. Okul seneleri boyunca organizmaya büyük bir yük biner.
  5. Okul çağı, hızlı öğrenme, bilgi ve yetenek kazanma ve etkilenme dönemidir.

Okul Çağı ve Beslenme

  1. Çocuğun kişiliği bilhassa okul öncesi dönemde şekillenmekte, yetişkinlik çağındaki davranışları üzerinde tesirli olacak alışkanlıkların edinilmesi bu senelere dayanmaktadır.
  2. Küçüklük çağında kazandığı sıhhatli beslenme alışkanlıkları hayatının sonraki dönemlerini etkileyerek ileride ortaya çıkabilecek beslenme meselelerini önlemede temel çözüm yolunu oluşturmaktadır. Zira sıhhatli beslenme çocuğun bedensel, sosyal ve duygusal gelişmesi ve davranışları üzerinde ehemmiyetli bir rol oynamaktadır.
  3. Okul çağı, çocukların beslenme alışkanlıklarının geliştiği, hane dışında arkadaşlarıyla yemek yemeye başladıkları ve en ehemmiyetlisi fiziksel, bilişsel ve sosyal büyüme ve gelişmenin hızlandığı, yetişkin dönemde sıhhatli hayatın temellerinin atıldığı bir dönemdir.

Okullarda Hizmet Veren Kantin ve Yiyecek Otomatlarının Çocukların Beslenme Alışkanlıkları Üzerine Tesirleri Yadsınamayacak Düzeydedir

Okul çağında çocuk okulda verilen bir beslenme hizmeti yoksa çoğunlukla öğle yemeklerini hane dışında yemek zorundadır. Okulda çıkan yemekler hanedekinden farklıdır, bu yüzden çocuğun buna alışması vakit alabilir. Okulda yemek yeme davranışı arkadaşlarının davranışı ile etkilenebilmektedir. Okulda yemek çıkmıyorsa ki, bu ülkemizde yaygın bir vaziyettir, kantinde karın doyurmak zorunda kalan veya bunu seçenek eden çocuklarda yanlış beslenme alışkanlıkları gelişmektedir.

Çocuklar arasında yaygın olan abur cubur besinlerin tüketiminin artması küçüklük çağı obezitesine kapı aralarken, tüketilen perhizin kalitesini de düşürmektedir. Yapılan bir hayli çalışmada, günümüzde çocuk ve adolesanlar başta olmak üzere her yaş grubunda bu tür besinlerin tüketiminin arttığı belirtilmiştir. Çocukların enerji alımlarının bir bölümü abur cubur besinlerden gelirken, bu tür besinler daha çok öğle zamanında tüketilmektedir. Bu tür besinlerin genelde enerji, yağ ve sodyum muhtevaları yüksek, mikro besin öğeleri muhtevaları ise düşüktür. Gazlı içecek, meşrubat gibi içecekler, patates kızartması, cips, şekerleme ve dondurma çocuklar tarafından en çok tüketilen abur cubur besinlerdir. Bu besinlerin tüketimini azaltmak için iyi tasarılanmış bir beslenme eğitimi programı ile beraber uygulamada da okul içerisinde satışa sunulan gıda maddelerinin beslenme ihtiyaçlarını karşılayıcı ve sıhhatli beslenme alışkanlıklarının kazanılmasına temel teşkil edici nitelikte olması gerekmektedir.

 

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu – Obezite, Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Daire Başkanlığı

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Obezite ile ilgili 10 Gerçek

Obezite ile ilgili 10 Gerçek

Haber Sitesi | Uzman Tescil