Ana Sayfa Sağlık 12 Nisan 2017 126 Görüntüleme

Beslenme Önerilerine Öğretmen Desteği

Başöğretmen Atatürk’ü saygıyla anmak, kendilerini mesleğe adayarak çalışmakta olan veya emekli olmuş öğretmenlerimize şükranlarımızı sunmak ve mesleğe yeni başlayacak öğretmen adaylarına mesleğin yüceliği bilincini vermek amacıyla Büyük Önder Atatürk’ün 1928 yılında Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettikleri tarih olan 24 Kasım, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Atatürk diyor ki “Dünyanın her yerinde öğretmenler toplumun en özverili ve en saygıdeğer öğeleridir.” Yüzyıllar öncesinde Diyojen, “Yeryüzünde öğretmenlikten daha şerefli bir meslek tanımıyorum.”demiştir.

Okul çağı, büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu ve yaşam boyu sürebilecek davranışların büyük ölçüde oluştuğu çok önemli bir dönemdir. Okul başarısını artırmak, eğitim ve öğretimin kalitesini yükseltmek ve gelecek nesillerin daha güçlü ve sağlıklı olmalarına temel hazırlamak sevgili öğretmenlerimizin emek ve katkılarıyla mümkündür. Öğrencilere temel beslenme bilgilerinin verilmesi, öğrenilen bilgilerin davranışa dönüştürülmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarına zamanında müdahale edilmesi ve beslenme davranışları ile örnek olma konusunda öğretmenlerimize önemli sorumluluklar düşmektedir.

Öğretmenler;

  1. Öğrencilerimiz için hazırlanan ve www.beslenme.saglik.gov.tr internet adresinde bulunan “İlköğretim Çocukları İçin Sağlıklı Beslenme” kitabında yer alan mesajları zaman zaman tekrarlamalı, öğrencilerle bu konularla ilgili fikir alışverişinde bulunmalı, öğretilenleri davranışa dönüştürüp dönüştürmediklerini izlemelidirler.
  2. Öğrenciler ile birlikte yeterli ve dengeli beslenme konusunda çeşitli etkinlikler (bilgi yarışması, sınıf gazetesi, beslenme köşesi vb.) düzenlemeli ve akran eğitiminden yararlanarak öğrencilerin birbirlerini eğitmelerine ve beslenme konularını birlikte tartışmalarına zemin hazırlamalıdırlar.
  3. Öğrencilerin her gün kahvaltı yapıp, yapmadıklarını sorgulamalı ve takip etmelidirler.
  4. Okullardaki “Sağlık, Temizlik, Beslenme ve Yeşilay Kulübü” ile beslenme konularının gündemde kalmasını sağlamalı, bununla ilgili çeşitli etkinlikler düzenlemelidirler.
  5. Çocukların beslenme çantası içeriğinin, daha önce okullara Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen menü örneklerine göre hazırlanmasını sağlamalı ve içeriklerini sıklıkla kontrol etmelidirler.
  6. Beslenme saatlerinde; patates kızartması, çikolata, gibi yiyecekler yerine, peynir, yumurta, taze sebze ve meyve gibi besinler, gazlı ve diğer hazır içecekler yerine süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyunun tercih edilmesi konusunda çocukları uyarmalı ve bu konuda veliler ile işbirliği yapmalıdırlar.
  7. Öğrencilerin boy ve ağırlık artışlarını rutin aralıklarla takip etmeli, değerlendirmeli ve gerektiğinde bir sağlık kuruluşuna yönlendirme yapmalıdırlar.
  8. Öğrencileri açıkta satılan yiyecekleri tüketmemeleri konusunda uyarmalıdırlar.
  9. Yeterli ve dengeli beslenme konusunda örnek davranış göstermeli, örnek davranışlarda bulunan öğrencilerini ödüllendirmelidirler.
  10. Sağlıklı yaşam için çocuklara el yıkama ve diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması çok önemlidir. Kirli eller, basit bir soğuk algınlığından ölümcül hastane enfeksiyonlarına kadar pek çok hastalığın nedeni olabilmektedir. Bu nedenle öğrencilerine, özellikle yemek yemeden önce ve sonra, tuvalete girdikten sonra, dışarıda oyun oynadıktan sonra, dışarıdan eve gelince ellerini, ılık akan su altında sabun ile iyice ovuşturarak yıkamaları konusunda alışkanlık kazanmalarına yardımcı olmalıdırlar.

Veli toplantısında anne ve babalardan çocukların sağlıklı beslenmeleri ve el yıkama alışkanlığı kazanmaları konusunda hassasiyet göstermelerini istemeli ve bu konuda veliler ile işbirliği yapmalıdırlar.

 

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu – Obezite, Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Daire Başkanlığı

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haber Sitesi | Uzman Tescil